Infrastruktura i tryby pracy sieci bezprzewodowych
Bezprzewodowa sieć lokalna WLAN (Wireless Local Area Network) jest to sieć, w której połączenia między urządzeniami sieciowymi zrealizowano bez użycia przewodów. Do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami wykorzystuje się fale radiowe. W paśmie tym występują znaczne zakłócenia pochodzące od innych urządzeń, np. kuchenek mikrofalowych, telefonów bezprzewodowych itp. Infrastruktura sieci bezprzewodowych składa się z:
Tryby sieci bezprzewodowych:
Standardy dotyczące sieci bezprzewodowych
Standardy sieci WLAN opisuje dokument IEEE802.11 – różnią się częstotliwościami pracy, prędkościami przesyłania danych i sposobem kodowania sygnału. Najpopularniejsze standardy sieci bezprzewodowych, to:
Przed przyłączeniem komputera do sieci bezprzewodowej należy skonfigurować bezprzewodową kartę sieciową. Jeżeli w sieci bezprzewodowej będzie działał serwer DHCP, to karta będzie mogła otrzymać adres IP i inne dane niezbędne do prawidłowej pracy w sieci. Jeżeli serwera DHCP w sieci nie będzie, to wszystkie dane należy przypisać karcie ręcznie.
Warunkiem poprawnego wykonania tego ćwiczenia, jest prawidłowo skonfigurowane połączenie kablowe, ponieważ to ono będzie udostępnione (komputer będzie działał jako punk dostępowy – Access Point). Za jego pośrednictwem inne urządzenia będą mogły korzystać z internetu. Sieci ad hoc najczęściej budowane są jako rozwiązania tymczasowe, wykorzystywane do przesyłania plików pomiędzy dwoma urządzeniami. Ze względu na tymczasowość sieci na ogół tworzy się sieci niezabezpieczone przed dostępem osób nieuprawnionych. W tym ćwiczeniu zbudowana zostanie niezabezpieczona sieć w trybie ad hoc. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie to nie zapewnia bezpieczeństwa i może być stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy przesyłane dane nie wymagają ochrony.
Żeby sieć ad hoc skonfigurować, musimy sprawdzić czy nasza karta sieciowa obsługuje tego typu rozwiązania. W tym celu uruchamiamy wiersz poleceń (cmd) z prawami administratora i wpisujemy polecenie:
netsh wlan show drivers
Jeżeli opcja Hosted network supported ustawiona jest na Yes to oznacza, że połączenie między dwoma hostami jest obsługiwane. Ja (niestety) nie mam takiej możliwości.
Jeżeli Wy macie taką możliwość i sterownik obsługuje połączenie, to możecie uruchomić połączenie ad hoc. Aby to zrobić, należy:
netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=adhoc key=ZAQ12wsx
Polecenie utworzy sieć o identyfikatorze adhoc i haśle: ZAQ12wsx.
netsh wlan start hostednetwork
Po każdym restarcie komputera sieć ad hoc musi zostać ponownie skonfigurowana.
Zabezpieczenie sieci bezprzewodowej przed podsłuchem
Sieci bezprzewodowe są narażone na podsłuch w znacznie większym stopniu niż sieci kablowe. Wynika to z faktu, że fale elektromagnetyczne rozchodzą się w całej przestrzeni, a każdy, kto znajdzie się w zasięgu rozprzestrzeniania się fal, może je odbierać. Aby zabezpieczyć sieć przed dostępem osób nieuprawnionych, należy zastosować następujące procedury:
Spośród wymienionych wyżej metod zwiększenia bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych największe znaczenie praktyczne ma szyfrowanie danych. W sieciach bezprzewodowych można spotkać trzy standardy zabezpieczenia danych:
Protokół RADIUS (Remote Authentication Dial In User Service) wykorzystywany jest jako protokół uwierzytelniania i autoryzacji. Został przygotowany i wdrożony przez firmę Livingstone Enterprise.
Uwierzytelnianie (authentication) to proces polegający na potwierdzeniu zadeklarowanej tożsamości podmiotu biorącego udział w procesie komunikacji. Podczas autoryzacji (authorization) podmiotowi są nadawane uprawnienia do danych. Zaletami stosowania uwierzytelniania z wykorzystaniem serwera RADIUS jest jego uniwersalność. Może zabezpieczać zarówno małe sieci, które składają się tylko z kilku użytkowników, jak i sieci miejskie, zarządzane przez firmy, które oferują usługi z dostępem do sieci. Protokół RADIUS jest protokołem działającym w architekturze klient-serwer.
Jeżeli użytkownik sieci WiFi (suplikant) podejmie próbę zalogowania do sieci, to serwer dostępowy NAS (autentykator) generuje zapytanie o dane użytkownika, w tym jego identyfikator i hasło. Punkt dostępowy w tym przypadku odgrywa rolę klienta RADIUS. Po otrzymaniu tych danych od użytkownika wysyła jego identyfikator wraz z zakodowanym hasłem do serwera uwierzytelniającego (serwera RADIUS), na którym jest uruchomione specjalne oprogramowanie. Po sprawdzeniu danych użytkownika we własnej bazie danych serwer RADIUS może odpowiedzieć jednym z następujących komunikatów:
Komunikacja podczas logowania do sieci WiFi z wykorzystaniem serwera RADIUS przebiega według schematu:
Uwierzytelnianie klientów WiFi za pomocą serwera Radius: pobierz plik pdf