Temat: Uruchamianie usługi WWW

Usługa WWW

World Wide Web (WWW) jest hipertekstowym, multimedialnym, sieciowym systemem informacyjnym opartym na publicznie dostępnych, otwartych standardach. Podstawowym jego zadaniem jest publikowanie informacji. Aby uzyskać dostęp do tej informacji, należy skorzystać z przeglądarki internetowej. Przeglądarka łączy się z serwerem WWW, skąd pobiera zbiór informacji, określany jako strona internetowa. Strona może być wyświetlona, zapisana w lokalnym systemie plików lub wydrukowana. Usługa ta działa na podstawie architektury klient-serwer.

Udostępniane katalogi

Serwer WWW może udostępniać tylko jedną witrynę  internetową. Pobieranie danych z takiej witryny polega na wpisaniu w pole adresu przeglądarki internetowej nazwy komputera lub jego adresu IP. W serwerach z zainstalowanym systemem Linux katalogiem głównym, w którym domyślnie są przechowywane witryny, jest /var/www/html. Przeglądanie stron rozpoczyna się od pliku index.html. Jeżeli w katalogu głównym witryny znajduje się plik index.html, to po wpisaniu adresu witryny zostanie wyświetlony przez przeglądarkę. Jeżeli nazwa pliku jest inna, to należy w adresie podać nazwę pliku, który ma być wyświetlony. Inne witryny mogą być umieszczane w podkatalogach katalogu głównego. 

Serwer WWW może udostępniać również wiele witryn internetowych, wykorzystując „wirtualne serwery”. Każdy z takich wirtualnych serwerów może być identyfikowany za pomocą innej nazwy, adresu IP lub numeru portu. Położenie katalogu głównego takiej witryny jest określane przez administratora serwera WWW. Na serwerze WWW mogą być udostępniane również witryny użytkowników mających konta. W serwerach z systemem Linux każdy użytkownik może udostępniać swoje witryny w specjalnie do tego celu przeznaczonym katalogu public_html. Katalog ten jest umieszczony w katalogu domowym użytkownika /home/nazwa_uzytkownika.

Uruchamianie usługi WWWinstrukcja pdf

Konfigurowanie serwera Apache do obsługi stron użytkowników lokalnychinstrukcja pdf

Podsumowanie:

  • Pliki konfiguracyjne serwera WWW są zlokalizowane w katalogu /etc/apache2
  • Głównym plikiem konfiguracyjnym jest apache2.conf, zawierający odnośniki do innych plików konfiguracyjnych.

Przykładowymi ustawieniami użytkownika – mającymi duży wpływ na działanie serwera – są:

  1. zmienna DocumentRoot (znajduje się w /etc/apache2/sites-available/default) – określa położenie głównego katalogu zawierającego strony udostępniane użytkownikom;
  2. zmienna UserDir –umożliwia włączenie udostępniania przez WWW katalogów public_html użytkowników lokalnych;
  3. zmienna DirectoryIndex – umożliwia określenie listy nazw domyślnych plików stron WWW;
  4. zmienne ErrorLog oraz LogLevel – określają położenie pliku oraz poziom szczegółowości logów serwera WWW;