Temat: Rozpowszechnianie programów komputerowych

Prawo autorskie

Zespół norm i aktów prawnych mających na celu zabezpieczenie wytworów ludzkiej działalności przed nielegalnym rozpowszechnianiem, kopiowaniem czy czerpaniem korzyści majątkowych. Prawem autorskim są objęte między innymi dzieła muzyczne, architektoniczne, plastyczne, literackie, jak również programy komputerowe. Ochrona oprogramowania komputerowego gwarantuje twórcy autorskie prawa osobi­ste oraz prawa majątkowe. Autorskie prawa osobiste chronią więź twórcy z utworem i nie podlegają zrzeczeniu się lub zbyciu. Autorskie prawa majątkowe chronią wyłączne prawa twórcy programu do korzystania z utworu oraz rozporządzania nim.

Zgodnie z prawem autorskim, bez zezwolenia posiadacza autorskich praw majątkowych do programu jego legalny użytkownik może: 

  • utworzyć jedną kopię zapasową, jeśli jest to niezbędne do korzystania z programu komputerowego – obserwować, badać i testować
    program komputerowy (o ile licencja nie zawiera zapisów ograniczających tworzenie kopii):
  • zwielokrotniać kod, jeżeli jest to niezbędne do uzyskania informacji koniecznych do osiągnięcia współdziałania niezależnie działającego programu (pod pewnymi dodatkowymi warunkami).

Autorskie prawa majątkowe obejmują:

  • trwałe lub czasowe zwielokrotnianie programu komputerowego,
  • dokonywanie jakichkolwiek zmian w programie,
  • rozpowszechnianie programu lub jego kopii.

Przykłady naruszenia praw autorskich:

Naruszeniem praw autorskich jest likwidacja podpisów do zdjęć, np. udostępnianych w ramach bezpłatnych kolekcji na stronie WWW, oraz tzw. cyfrowych „znaków wodnych”, np. z logo autora. Nawet wtedy, gdy wymienione materiały są udostępnione bezpłatnie, nie zwalnia nas to z respektowania osobistych praw autorskich twórcy.

Naruszeniem praw autorskich jest samowolne wprowadzenie utworu muzycznego do sieci w postaci pliku MP3, bez zgody osoby uprawnionej. Aby legalnie rozpowszechniać utwory w internecie, należy zawsze uzyskać zgodę autora, producenta lub innej osoby dysponującej prawami do utworu.

Piractwo komputerowe

Piractwo komputerowe to łamanie praw autorskich, nielegalne posługiwanie się programem komputerowym bez zgody autora lub producenta i bez uiszczenia odpowiedniej opłaty. Za piractwo komputerowe uważa się na przykład nielegalne kopiowanie programów, udostępnianie płyt koledze lub nieprawidłowe zarządzanie licencjami w dużych sieciach komputerowych.

Piractwem jest również nielegalna produkcja CD-ROM-ów, kompilacje programów i handlowanie nimi na giełdach, korzystanie z programów nabytych nielegalnie. Jeśli kupuje się nielegalny program, należy pamiętać, że piractwo komputerowe dotyczy nie tylko tych, którzy kopiują i rozprowadzają nielegalne oprogramowanie, lecz także tych, którzy je kupują.

Praca domowa: Scharakteryzuj lub wymień “co nie podlega prawu autorskiemu”?