System DNS oparty jest na hierarchicznej i logicznej strukturze drzewa zwanej obszarem nazw domen. Każdy węzeł drzewa DNS reprezentuje nazwę DNS, np. domenę DNS. Domeny DNS mogą zawierać hosty (np.: komputery, serwery) oraz inne domeny nazywane poddomenami. Węzły w drzewie domen DNS są identyfikowane przez pełną nazwę domeny FQDN (Fully Qualified Domain Name) i wskazują położenie węzła względem domeny głównej.
Serwer DNS pozwala na zamianę adresów używanych w internecie na adresy IP. Dzięki DNS użytkownik może posługiwać się łatwiejszymi do zapamiętania nazwami domen, zamiast trudnymi do zapamiętania adresami IP serwerów.
DNS umożliwia dwa rodzaje przeszukiwania strefy:
Do przeszukiwania stref serwer wykorzystuje rekordy zasobów:
Istnieją trzy główne sposoby konfigurowania usługi DNS:
Jednym z najpopularniejszych serwerów DNS wykorzystywanych w linuksach jest BIND. Nie jest on jednak domyślnie zainstalowany. Aby go zainstalować należy wydać polecenie:
sudo apt-get install bind9
Pliki konfiguracyjne przechowywane są w katalogu /etc/bind. Opcje konfiguracji znajdują się w plikach:
Buforujący serwer nazw umożliwia szybsze tłumaczenie nazw na adres IP. Serwer umieszczony w sieci lokalnej, np. w szkole, zapisuje w pamięci nazwy stron odwiedzanych przez uczniów i odpowiadające im adresy IP. Dostęp do tych informacji w sieci lokalnej jest szybszy, a ponadto można zmniejszyć liczbę zapytań wysyłanych do zewnętrznych serwerów DNS.
Aby skonfigurować buforujący serwer nazw, należy:
forwards {
208.67.222.222;
208.67.220.220;
};
sudo /etc/init.d/bind9 restart
dig wp.pl