W systemach Windows użytkowników i grupy można podzielić na:
Active Directory (AD) jest to usługa katalogowa dla systemów Windows, dzięki której możliwe jest zarządzanie domeną. Od systemu 2008 otrzymała nazwę Active Directory Domain Services (AD DS). Opisuje ona strukturę sieci i jej składników. Może pracować w trybie natywnym (native) lub w trybie zgodności ze starszymi wersjami Windows.
Active Directory jest przestrzenią nazw. Przestrzeń nazw (namespace) to ograniczony obszar, w którego obrębie nazwa może być odnaleziona i wykorzystana do uzyskania dostępu do obiektu oraz jego atrybutów lub usług. Przykładem przestrzeni nazw może być system plików w systemie operacyjnym, w którym na podstawie nazwy plików i ścieżki dostępu możemy zlokalizować plik.
Obiekt to wyróżniony, nazwany zbiór atrybutów, reprezentujący np. użytkownika, drukarkę lub komputer. Zbiór wszystkich możliwych rodzajów obiektów występujących w Active Directory i związanych z nimi atrybutów stanowi schemat (schema).
W Active Directory podstawowym elementem konstrukcji jest domena, tj. grupa komputerów połączonych w sieć, składająca się z serwera pełniącego rolę kontrolera domeny oraz stacji roboczych – klientów współdzielących bazę katalogową. Kontroler domeny (PDC – Primary Domain Controller) przechowuje informacje o użytkownikach sieci i ich uprawnieniach. Dzięki niemu informacje te gromadzone są w jednym miejscu i dostępne dla wszystkich klientów, co ułatwia zarządzanie siecią.
Domena wchodzi w skład drzewa, czyli związku wielu domen, mających ten sam schemat, konfigurację i tworzących ciągłą hierarchiczną przestrzeń nazw.
Las to struktura złożona z wielu drzew, także o wspólnym schemacie i konfiguracji, ale niemająca ciągłej przestrzeni nazw. Las może składać się z jednego lub wielu drzew. Przynależność do lasu jest określana w momencie instalacji pierwszego kontrolera domeny – przed określeniem przynależności do drzewa.
Domena AD jest zorganizowana hierarchicznie, a jej podstawowym składnikiem jest jednostka organizacyjna (Organizational Unit). Jest ona kontenerem, dzięki czemu może zwierać w sobie inne obiekty, co pozwala grupować zasoby i użytkowników oraz delegować prawa administracyjne. Jednostki organizacyjne mogą być uporządkowane hierarchicznie, np. w modelu geograficznym jednostki są tworzone zgodnie z lokalizacjami oddziałów firmy, natomiast w modelu organizacyjnym struktura jednostek powinna odpowiadać strukturze organizacyjnej firmy.
Oprócz jednostek organizacyjnych w Active Directory możemy tworzyć obiekty reprezentujące: użytkowników,
Przestrzeń nazw w Active Directory została zorganizowana hierarchicznie. Obiekty typu kontener mogą przechowywać inne obiekty. Nazwa obiektu w Active Directory opisuje jego położenie w strukturze hierarchicznej. Taką nazwę określa się mianem pełnej nazwy DN (DistinguishedName). Podstawowe składniki DN to:
DC – komponent domenowy (domain component),
CN – nazwa (common name),
OU – jednostka organizacyjna (organizational unit),
O – organizacja (organization).
Na przykład zapis: O=Intertnet/DC=PL/OU=ZSP/CN=uczeń oznacza, że obiekt uczeń jest zlokalizowany w kontenerze ZSP domeny PL w organizacji Internet.
Nazwa względna obiektu RDN (Relative Distinguished Name) jest to część pełnej nazwy DN, zawierająca tylko atrybuty obiektu, np. w nazwie DN atrybutem obiektu jest uczeń i to jest nazwa RDN tego obiektu.
W Active Directory są dwie kategorie grup:
Występuj ą trzy rodzaje grup zabezpieczeń:
Active Directory zapewnia kontrolę dostępu do zasobów. Administrator nadaje (allow) lub odbiera (deny) prawa do obiektów.
Jest pięć podstawowych uprawnień:
Głównym mechanizmem, wykorzystywanym przez Active Directory do identyfikacji obiektów, jest system DNS (Domain Name System). DNS służy do kojarzenia nazw i adresów IP Domeny DNS budowane są w sposób hierarchiczny. Na różnych poziomach hierarchii występują domeny główne, podrzędne, a także komputery, np. www.zsp.pl, gdzie www jest nazwą komputera, zsp jest nazwą domeny szkoły w domenie pl. Nie można zainstalować Active Directory bez uprzednio zainstalowanego serwera DNS obsługującego tą domenę.