Temat: Odwzorowanie nazw na adres IP

Komputer korzysta z systemu DNS za pośrednictwem programu tłumaczącego nazwy na adres IP – tzw. resolvera. Resolver korzysta z pliku /etc/resolve.conf jako źródła danych o adresach serwerów DNS, do których może wysyłać zapytania. Plik ten jest zarządzany przez *netplan i nie może być bezpośrednio edytowany. Jeżeli resolver otrzyma adres komputera, buduje zapytanie i przesyła je  do jednego z serwerów zapisanych w pliku /etc/resolve.conf.

Na zmianę z adresu IP na nazwę symboliczną odpowiada plik /etc/hosts. Dzięki temu plikowi można podawać nazwę symboliczne komputerów, zamiast posługiwać się adresami IP. W pliku tym znajduje się lista adresów i odpowiadających im nazw komputerów. Jeżeli używa się adresowania IPv4, w poniższej konfiguracji adresowi 127.0.0.1 odpowiada nazwa localhost.

  • 127.0.0.1   localhost

Plik /etc/hosts używany jest zwykle do identyfikowania komputerów w małych sieciach lokalnych, w których nie skonfigurowano usługi DNS. W kontaktach z komputerami spoza sieci LAN zwykle korzysta się z DNS. W pliku konfiguracyjnym /etc/hosts.conf można m.in. określić kolejność, w jakiej resolver bedzie używał metod szukania adresów hostów. zawartość pliku /etc/hosts.conf na Rys.1. Polecenie order hosts, bind określa, że komputer najpierw będzie przeszukiwał plik /etc/hosts, a w drugiej kolejności wysyłał zapytania do DNS. Drugi wiersz zezwala na zwracanie więcej niż jednego adresu IP z pliku /etc/hosts (w przypadku gdy przypisano większą liczbę adresów do nazwy).

Rys.1. Plik konfiguracyjny /etc/host.conf

*Netplan – narzędzie dostępne w Ubuntu 18.04, przeznaczone do konfiguracji interfejsów sieciowych w środowisku tekstowym. Ustawienia konfiguracyjne przechowywane są w pliku: /etc/netplan/01-network-manager-all.yaml

Zadanie: Znajdź w internecie adres IP strony onet.pl. Umieść adres w pliku /etc/hosts i przypisz do niego nazwę wirtualna_polska. Poleceniem ping sprawdź działanie wprowadzonych zmian.