Po zainstalowaniu systemu należy sprawdzić sterowniki i jeżeli jest to konieczne, zainstalować sterowniki nierozpoznanych urządzeń. System Windows posiada duży zbiór sterowników różnych urządzeń, ale warto sprawdzić na stronach producentów, czy nie pojawiły się ich nowsze wersje.
1. Konfigurowanie karty sieciowej
Konfiguracji karty sieciowej można dokonać podczas instalacji systemu pod warunkiem, że została rozpoznana przez system i były do niej dostępne odpowiednie sterowniki. Jeżeli karta sieciowa nie została rozpoznana, to w dokumentacji komputera należy odszukać jej typ i model oraz zainstalować jej sterowniki. Często sterowniki do wszystkich urządzeń znajdują się na specjalnej płycie dołączonej do nowego komputera.
Po zainstalowaniu karty sieciowej trzeba trzeba ją odpowiednio skonfigurować. Jeżeli w sieci jest skonfigurowany serwer DHCP, to stacja robocza może od niego uzyskać informacje o konfiguracji protokołu TCP/IP. Takie rozwiązanie jest stosowane domyślnie i w większości przypadków pozwala na rozpoczęcie pracy komputera bez konieczności konfiguracji karty sieciowej. Jeżeli w sieci nie istnieje DHCP lub nie jest skonfigurowany, to adres IP dla komputera należy ustawić ręcznie.
2. Instalacja sterowników do nierozpoznanych urządzeń
Wykaz sterowników uzyskamy w oknie Menedżera urządzeń. Urządzenia, do których sterowniki nie zostały prawidłowo zainstalowane, są oznaczone znakiem zapytania lub wykrzyknikiem. Aby zainstalować sterownik klikamy Aktualizuj Oprogramowanie Sterownika i postępujemy zgodnie z instrukcją.
3. Konfiguracja karty graficznej
Jeżeli karta grafiki została prawidłowo rozpoznana, to sterowniki powinny być już zainstalowane. Należy jeszcze sprawdzić czy nie pojawiła się nowsza wersja sterownika (na stronie producenta). Jest to jedno z urządzeń, które jest bardzo często aktualizowane. Po zainstalowaniu sterowników powinniśmy dostosować rozdzielczość oraz liczbę wyświetlanych kolorów do posiadanego monitora i potrzeb.
4. Konfiguracja karty dźwiękowej
Aby możliwe było nagrywanie i odtwarzanie dźwięku za pomocą komputera, potrzebna jest odpowiednio skonfigurowana karta dźwiękowa. Karty konfigurujemy za pomocą specjalnego programu dołączonego do urządzenia.
Konfiguruje się zazwyczaj: numer IRQ (przerwania sprzętowego), tryb DMA (kanał dostępu do pamięci), adres portów przestrzeni I/O. W najnowszych kartach dźwiękowych zasoby te są przydzielane automatycznie. Aby sprawdzić zasoby przydzielone karcie dźwiękowej, wybieramy Komputer/Właściwości/Menedżer urządzeń. Klikamy w kontrolery dźwięku i wybieramy sterownik karty dźwiękowej naszego komputera. W zakładce zasoby znajdują się powyższe informacje.
Sprawdzanie i testowanie systemu dźwiękowego możemy przeprowadzić używając apletu Sprzęt i dźwięk z Panelu sterowania. W aplecie Dopasuj głośność systemu dopasowuje się głośność urządzeń i aplikacji systemowych.
Aplet Zmień dźwięki systemu pozwala w dowolny sposób definiować dźwięki towarzyszące wykonywanym czynnościom.