Windows 7 jest dostępny w sześciu różnych wersjach:
System Windows 7, jak każdy inny, do pracy wymaga określonych zasobów sprzętowych podawanych przez producenta oprogramowania. Producent określa wymagania minimalne, których niespełnienie powoduje przerwanie pracy instalatora systemu. Spełnienie wymagań minimalnych gwarantuje, że system będzie mógł się uruchomić. Do wygodnej i komfortowej pracy wymagania są jednak na ogół znacznie wyższe. Są to tzw. wymagania zalecane. Sprzęt może mieć gorsze parametry, ale zapewne spowoduje to niską wydajność systemu. Podczas instalacji będą się pojawiać ostrzeżenia, jednak będzie ona kontynuowana. Wymagania minimalne systemu Windows 7:
Dodatkowe wymagania związane ze specyficznymi funkcjami:
Komputery mogą być zbudowane z podzespołów pochodzących od różnych producentów. Producent Windows bada podzespoły różnych firm pod kątem ich zgodności z systemem operacyjnym i wyniki tych badań publikuje jako listy zgodności sprzętu HCL (Hardware Compatibility List) — listy urządzeń, które pomyślnie przeszły testy zgodności sprzętowej. Takie urządzenia są oznaczane specjalnym znakiem gwarantującym spełnienie wymagań. Jeżeli posiadane urządzenia nie znajdują się na liście HCL, instalacja systemu może być przeprowadzona pomyślnie, ale firma Microsoft nie gwarantuje poprawnego działania systemu i tych urządzeń.
Do przechowywania danych przeznaczony jest dysk twardy. Mogą być na nim zainstalowane różne systemy operacyjne i różne systemy plików. Każdy z nich ma swoje specyficzne właściwości i aby umożliwić ich współistnienie, należy każdemu przydzielić odpowiedni obszar zwany partycją.
Każda partycja stanowi odrębną część, tak jakby była osobnym dyskiem. Podział na partycje stosuje się najczęściej w sytuacji, gdy użytkownik chce mieć kilka systemów operacyjnych na jednym dysku. Partycja to obszar dysku, na którym utworzono oddzielny system plików. Można to porównać do ogromnego pola, na którym są wytyczone poszczególne działki. W komputerze może być zainstalowany jeden dysk fizyczny, na którym utworzono kilka dysków logicznych. W systemach Windows są one oznaczone literami alfabetu od C do Z.
Na dysku może istnieć:
Partycja podstawowa – część dysku, która z poziomu systemu operacyjnego jest widziana jako osobny dysk twardy. Niektóre systemy mogą być uruchamiane tylko z partycji podstawowej.
Partycja rozszerzona – część dysku, która nie jest widziana przez system operacyjny jako osobny dysk. Na tej partycji tworzy się tak zwane dyski logiczne, widziane przez system pod oznaczeniami literowymi. Na partycji rozszerzonej można umieścić maksymalnie 32 dyski logiczne.
Jeżeli na partycji zainstalowany jest system operacyjny, to taka partycja jest nazywana partycją systemową. W systemie Windows 7 do przechowywania danych wykorzystywane są woluminy. Wolumin prosty to wydzielona część dysku fizycznego odpowiadająca partycji ze starszych wersji systemu.
W nowoczesnych płytach głównych działających w standardzie UEFI i dyskach zgodnych ze standardem GPT zwiększono liczbę dopuszczalnych partycji na dysku do 128. W tym przypadku wszystkie tworzone partycje mogą być podstawowe.